سبد خرید

حجت الاسلام علی ‌ابوالحسنی (منذر) آسمانی شد.

حجت الاسلام ابوالحسنی مشهور به «منذر» از نویسندگان و مورخان تاریخ معاصر ایران شب گذشته بر اثر عارضه قلبی درگذشت.
مراسم تشییع این نویسنده و مورخ فردا (جمعه) ساعت 8صبح از مسجد امام حسن عسکری (ع) به سمت حرم حضرت معصومه (س) برگزار خواهد شد.
در سال 1334 و در یکی از محلات غرب در تهران متولد شد و پس از گذراندن تحصیلات کلاسیک و ورود به دانشگاه، با تشویق اطرافیان خود تحصیلات حوزوی را برای فعالیت های علمی خود برگزید. 
حجت الاسلام ابوالحسنی پس از ورود به قم در مدرسه حقانی که در آن زمان تحت مدیریت شهید آیت الله قدوسی قرار داشت، به تحصیل مشغول شد و پس از مدت کوتاهی، بطور آزاد در حوزه علمیه قم به ادامه تحصیل پرداخت. او در قم از محضر اساتید به نامی بهره برد، استادانی چون حضرات آقایان: مدرس افغانی و موسوی گرگانی )ادبیات(، اعتمادی، راستی کاشانی، دوزدوزانی، جلال طاهرشمس گلپایگانی، موسوی تهرانی و سید علی محقق داماد) اصول فقه (ستوده و پایانی) مکاسب (خزعلی و شب زنده‌دار) تفسیر (جعفر سبحانی) رجال (مصباح یزدی) معارف (شیخ حسین مظاهری و شیخ جواد کربلایی) اخلاق (حاج شیخ جواد تبریزی، وحید خراسانی) بترتیب در فقه و اصول. وی همچنین از برخی از اساتید به صورت غیر رسمی بهره وافر برد که از آن جمله می‌توان به آیت الله شیخ حسین لنکرانی در تاریخ، سیاست، تفسیر و ادبیات؛ سید مرتضی عسکری در تاریخ اسلام و مسایل مربوط به سقیفه؛ سید محمد کاظم قزوینی در معارف اسلامی و ولایت؛ دکتر سید احمد فردید و دکتر رضا داوری اردکانی در غرب شناسی؛ اشاره کرد.
او در همین سالها به صورت پیگیر به تالیف کتاب و تنظیم مقاله در حوزه‌های مختلف فرهنگ اسلامی و تاریخ  ایران و جهان پرداخت و در کارنامه علمی و حرفه‌ای او آثار ارزشمندی به چشم می‌خورد. نگاهی به اصل ولایت فقیه، میعاد با استاد مطهری شهید راه تطهیر سیمای فرهنگ اسلامی از زنگار غرب‌زدگی و شرق زدگی،‌ تحلیلی از نقش سه‌گانه شهید شیخ فضل‌الله نوری در نهضت تحریم تنباکو، تراز سیاست؛ جلوه‏هایی از سیاست و مدیریت شیخ انصاری،‌ سیاهپوشی در سوگ ائمه نور (ع)، ریشه‏های تاریخی و مبانی فقهی از جمله آثار به جای مانده از این محقق و نویسنده است.
سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی که توفیق طبع و نشر برخی آثار این محقق وارسته را به عهده داشته است این مصیبت را به جامعه حوزوی و علمی کشور تسلیت عرض می نماید و از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات مسألت می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری ...
preloader