سبد خرید

کتاب ماجرایی جدایی حوزه و دانشگاه منتشر شد.

“کتاب ماجرای جدایی حوزه و دانشگاه اثر سلیمان خاکبان در حجم 336 صفحه و قیمت 4500 تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شد.کتاب ماجرای جدایی حوزه و دانشگاه، تلاشی مقدماتی است تا به ریشه های پندار تعارض علم و دین و علل جدایی حوزه و دانشگاه در بخشی از تاریخ معاصر، یعنی از آغاز عصر قاجار تا پایان حکومت پهلوی دست یابد. توضیح مطلب اینکه علم و دین، در تکوین و شکل گیری تمدن بشری دو واژه آشنا و دو امر بنیادین و دیرین هستند. تا قبل از افول تمدن اسلامی و ظهور پندار تعارض علم و دین، ارتباطی تنگاتنگ و تعاضدی عمیق میان علم و دین وجود داشت، و جویندگان حقیقت و معنویت، و پویندگان طریق دین و دانش نیز، اتحاد و بلکه وحدت داشتند. این ارتباط به قدری وسیع و عمیق بود که نهادهای علمی و دینی، و علمای دین و دانش، یکی بودند.

به عبارت دیگر، تا پیش از افول تمدن اسلامی و ظهور پندار تعارض علم و دین، مسجد، هم مدرسه بود و هم معبد؛ علما نیز هم معلم و مفسر شریعت بودند و هم محقق و مبیّن طبیعت؛ اما از وقتی ستاره پر فروغ تمدن اسلامی در سراشیب افول قرار گرفت، پندار تعارض علم و دین رخ نمود و حوزه و دانشگاه نیز ار هم جدا شدند.

به نظر می رسد برای دستیابی به وحدت حوزه و دانشگاه نخست باید علل جدایی آن ها را کشف کرد. پس از آشنایی با ریشه های جدایی، می توان به راه حلی بنیادی دست یافت و از ثمرات شیرین وحدتی اصولی، به صورت پایدار برخوردار شد.

کتاب ماجرای جدایی حوزه و دانشگاه در دو بخش زیر به زیور طبع آراسته شده است:

بخش اول: نقش عوامل خارجی در جدایی حوزه و دانشگاه؛ فصل اول: نقش رنسانس، فصل دوم: نقش سرمایه داری و استکبار بخش دوم: نقش عوامل داخلی در جدایی حوزه و دانشگاه؛ فصل سوم: نقش حکومت ها، فصل چهارم: نقش روشنفکری، فصل پنجم: نقش روحانیت در جدایی حوزه و دانشگاه

علاقمندان برای تهیه کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب به شبستان اصلی، راهرو 19، غرفه 12 مراجعه فرمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری ...
preloader