سبد خرید

کتاب رفعت حکمت چهارشنبه رونمایی می شود.

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به مناسبت روز جهانی فلسفه، هر ساله بزرگداشت یک شخصیت برجسته فلسفی معاصر را در دستور کار خود قرار داده است و تاکنون بزرگت حکمای بزرگی همچون آیت الله العظمی شاه آبادی، علامه جلال الدین آشتیانی، علامه آیت الله العظمی آقا میرزا ابوالحسن رفیعی قزوینی – قدس سره- مراسم باشکوهی در سالگرد وفات ایشان برگزار می شود. همچنین خردنامه علامه رفیعی قزوینی تحت عنوان «رفعت حکمت» مشتمل بر هفده مقاله در تبیین و تحلیل آرا و نظرات خاص ایشان در موضوع­ های گوناگون دینی، فلسفی، عرفانی و کلامی است که برای نخستین بار توسط بعضی از اساتید و محققان به انجام رسیده و به جامعه علمی و فلسفی عرضه می شود در این کنگره رونمایی خواهد شد. حکیم الهی و فقیه صمدانی و عالم ربانی، علامه آیت­ الله العظمی آقا میرزا ابوالحسن رفیعی قزوینی(قدس سره) از سرآمدان حکیمان و فقیهان سده اخیر به شماره می­آید. ایشان به حق از استادان طراز اول علوم و معارف حقیقی و الهی بودند که در جودت قریحه و تقریر لطیف و دلنشین و پرداختن عبارات ظریف و براهین متین از سرآمدان روزگار بوده­اند. او به سال 1268 شمسی، در شهر قزوین تولد یافت، و چندین پشت و نسل، خانواده پدری و مادریش از علمای بزرگ زمان خود بودند.

علامه رفیعی قزوینی، چندین رساله، مقاله و تألیف پیرامون مسائل گوناگون معارف الهی و اسلامی و نیز تعلیقات و حواشی بر کتب مختلف فلسفی، عرفانی و کلامی داشته­اند. وی یکی از دانشمندان و حکیمان صاحب نظر در عرصه­های مختلف دینی، فلسفی، عرفانی و کلامی است. ایشان موجزنویس بوده و افکار ناب و بلند خود را معمولاً در قالب عبارات کوتاه بیان می­کنند و همین امر سبب شده است که بهره مندی حکمت پژوهان از افکار ایشان را دچار صعوبت می کند.

کنگره بزرگداشت علامه رفیعی در روز بیست و سوم دی ماه ساعت 18 در محل دفتر قم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در این کنگره آقایان حجت الاسلام و المسلمین رشاد ریاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسرو پناه مدیر گروه فلسفه پژوهشگاه سخنرانی خواهند کرد.

هم چنین در کنگره بزرگداشت علامه رفیعی دکتر محقق با مقاله « علامه رفیعی و حکمت متعالیه»، حجت الاسلام و المسلمین حسینی عشاقی با مقاله « حدوث دهری»، حجت الاسلام و المسلمین علی زمانی قمشه ایی با مقاله « اختلاف شب قدر» و غلام حسین رضا نژاد با مقاله « معراج از منظر علامه رفیعی» سخنرانی خواهند داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری ...
preloader