سبد خرید

با میهمانان نمایشگاه/۲

در دومین روز از فعالیت سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکترخسروپناه، مدیر گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در غرفه سازمان انتشارات پژوهشگاه حضور یافتند. فرصت را مغتنم شمرده و گفتگویی را با ایشان داشته ایم:
جناب آقای خسروپناه ضمن عرض خیر مقدم، به عنوان اولین سئوال در مورد کتاب آسیب شناسی دین پژوهی معاصر که در آستانه چاپ می باشد توضیحاتی را بفرمایید:
– پژوهش آسیب شناسی دین پژوهی معاصر از سال 81 تا 87 به طول انجامید. این کتاب به سه گفتمان دین شناسی مهندس بازرگان، دکترشریعتی و دکترسروش می پردازد. این سه شخصیت به نحوی در اندیشه دینی معاصر تأثیرگذار بوده اند، اما تا کنون منظومه فکری آنها مورد نقد و بررسی قرار نگرفته بود؛ بنابراین لازم بود تحقیق مستقلی به ارزیابی این سه گفتمان فکری بپردازد. کتاب آسیب شناسی دین پژوهی معاصر ضمن تدوین چیستی دین پژوهی و آسیب شناسی و روش شناسی آن، عناصر اصلی سه گفتمان دین شناسی بازرگان، شریعتی و سروش را تبیین، تحلیل و ارزیابی می کند.
به جز کتاب آسیب شناسی دین پژوهی معاصر که در مرحله چاپ است، آیا اثر دیگری نیز در دست تدوین دارید؟
– بله. کتاب فلسفه فلسفه اسلامی که به زودی برای انجام مراحل چاپ به سازمان انتشارات ارسال می شود. این کتاب با یک نگاه درجه دوم به فلسفه اسلامی و گرایش های آن می پردازد و با بیان آسیب شناسی فلسفه اسلامی، تعریف جدیدی از حکمت اسلامی را ارائه می کند.

فلسفه در این کتاب عبارت است از دانشی که از احکام و ویژگیهای وجود انضمامی انسان سخن می گوید.

گروه فلسفه پژوهشگاه در حال حاضر چه آثاری را در دست تحقیق دارد؟
– از تحقیقات گروه فلسفه می توان به آثار ذیل اشاره کرد:
1. اندیشه نامه علامه شهرانی که مجموعه مقالاتی است که به مناسبت روز جهانی فلسفه و بزرگداشت علامه شهرانی گردآوری شده است. در این کتاب دیدگاهها و نوآوریهای فلسفی، کلامی، نجومی، تاریخی، حدیثی، قرآنی و … علامه شهرانی گزارش داده شده است.
2. مجموعه مباحث عقلی و فلسفی آیت ا… عابدی شاهرودی که توسط آقای اردستانی در مرحله تحقیق است و دو جلد از آن تا پایان سال 88 روانه بازار نشر خواهد شد.
3. فلسفه عقل اثر آقای اردستانی
4. فلسفه هنر دینی از هنر دینی تا فیلم دینی اثر آقای معتمدی که احتمالاً یک جلد از آن تا پایان سال روانه بازار نشر خواهد شد.
5. مقایسه آرای فلسفی ابن سینا و توماس آکوییناس اثر آقای دکتردادجو که هم اکنون در مرحله تحقیق است.
لطفاً از برنامه های جنبی گروه فلسفه پژوهشگاه در سال 88 بگویید:
– یکی از برنامه های جنبی گروه فلسفه همایش روز جهانی فلسفه است که همانند سالهای گذشته برگزار می شود که امسال بزرگداشت مرحوم آیت ا… رفیعی قزوینی خواهد بود که همزمان اندیشه نامه ایشان نیز تدوین می شود.
همچنین دو کرسی فلسفه فلسفه اسلامی و حکمت مبین اسلامی برگزار خواهد شد.
لازم به ذکر است گروه فلسفه پژوهشگاه ، 12 جلد از مجموعه 40 دفتری چلچراغ حکمت را تدوین کرده است.
از اینکه به ما این فرصت را دادید که از نظراتتان بهره مند شویم متشکرم.

– من هم برای شما آرزوی موفقیت دارم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری ...
preloader