سبد خرید

کتاب نقد فضا- زمان کانتی منتشر شد.

کتاب نقد فضا- زمان کانتی اثر محمد مباشری در حجم 192 صفحه و با قیمت 2300 تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برای بار اول به زیور طبع آراسته شد.

از روزگار باستان تا قرن هفده و هجده فلاسفه و دانشمندان تا حد زیادی در ارتباط با یکدیگر بودند و در واقع بسیاری از دانشمندان، فیلسوف و بسیاری از فلاسفه، دانشمند بودند تا این که به دلایلی از جمله تخصصی‌شدن بیش از پیش حوزه‌های معرفت بشری از یک طرف و ظهور مکتب‌هایی از قبیل اثبات‌گرایی از طرف دیگر، روز به روز حوزه‌های معرفت علمی و فلسفی جدا شدند، اما این جدایی به تدریج مشکلات و نارسایی‌های خود را نمایان کرد .کتاب نقد فضا- زمان کانتی کوشیده است در حد وسع خود، اندکی از این جدایی بکاهد و با استفاده از دستاوردهای علمی، نظرات یکی از برجسته ترین فیلسوفان در باب فضا و زمان را به چالش کشد. از این نمونه کتاب ها در جامعه علمی غرب فراوان و متأسفانه در جامعه ما کم است.

این کتاب اگرچه در نوع خود کتابی نسبتاً تخصصی محسوب می شود اما تلاش شده است تا با ارائه توضیح کافی در باب مفاهیم فلسفی از یک سو و مفاهیم فیزیکی از سوی دیگر، تبدیل به کتابی قابل استفاده برای علاقه­مندان به فلسفه و دوستداران دانش باشد.

کتاب نقد فضا- زمان کانتی در هشت فصل سامان یافته است:

فصل نخست: طرح مسأله

فصل دوم: اجمالی از بحث فضا و زمان در اندیشه فلسفی غرب تا دوران پیش از نیوتن

فصل سوم: فضا و زمان در اندیشه نیوتن

فصل چهارم: فضا و زمان در اندیشه لایب نیتس

فصل پنجم: اولر و دفاع از دیدگاه ذات گرا

فصل ششم: فضا و زمان در اندیشه کانت

فصل هفتم: تحولات و انقلاب های علمی پس از کانت

فصل هشتم: نقد فضا و زمان کانتی بر مبنای تحولات علمی پس از وی

بعد از اتمام فصل های کتاب نویسنده به ارائه سه پسگفتار پرداخته است:

پسگفتار نخست: فضا و زمان در نظریه نسبیت خاص

پسگفتار دوم: هندسه نااقلیدسی

پسگفتار سوم: نسبیت عام

علاقمندان برای تهیه کتاب می توانند به این پایگاه اطلاع رسانی مراجعه و یا با شماره های 88503341 و 88505402 تماس حاصل نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری ...
preloader