سبد خرید

در آستانه دومین سال ارتحال استاد محمدهادی معرفت (ره) رونمایی می شود:

سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی همزمان با دومین سالگرد مفسر و قرآن پژوه فرزانه «آیت‌اله محمد هادی معرفت» و  کنگره بزرگداشت این عالم ربانی ، مجموعه ای پنج جلدی با عنوان معرفت قرآنی را منتشر خواهد کرد.

مرحوم استاد معرفت(ره) در طول بیش از پنجاه سال تلاش مستمر و خستگی ناپذیر علمی، الگویی موفق از یک محقق در حوزه تحقیق و پژوهش های دینی از خود به تصویر کشید؛ فقیه و مفسر فرزانه که به اذعان خویش به یمن قرآن با ابتهاج و نشاط روحی کامل ساعتی از تحقیق، تدریس و تبلیغ دین نیاسود. بدون تردید همان گونه که رهبر عزیز انقلاب در پیام تسلیت خود آورده اند، آثار استاد معرفت به سبب غنای علمی، تتبع طلقت فرسا، اتقان و استواری قلم جزو آثار ماندگار خواهد بود؛ آثاری که قرن ها در محافل علمی داخلی و خارجی نورافشانی خواهد کرد. اما حاصل عمر پربرکت این استاد فقیه فرزانه تنها به این امر محدود نمی گردد. باید اذعان کرد که آیت الله معرفت با تلاش مستمر و خالصانه علمی خود، پس از علامه طباطبایی، روحی تازه به مطالعات قرآنی در سراسر کشور دمید و بدون تردید ایشان را باید پرچمدار رویکرد نوین به علوم قرآن در کشور دانست.

از این رو پنج جلد کتاب به انگیزه نکوداشت خدمات قرآنی و بزرگداشت منزلت علمی استاد فقید، مفسر و قرآن پژوه سترگ، آیت الله محمدهادی معرفت (ره) به زیور طبع آراسته گردیده است که شرح مختصری از آنها در ذیل آورده شده است:

جلد نخست این مجموعه حاوی مصاحبه و گفتارهای آیات عظام: مکارم شیرازی، سبحانی، استادی و آصفی درباره استاد معرفت و پاره ای از مقالات علمی درباره خدمات علمی و نقش استاد معرفت در دفاع از فرهنگ و مبانی تشیع، و گفتارهایی از ایشان در همین زمینه است.

در جلد دوم 34 مقاله و نگاشته از آثار انتشار نیافته استاد در زمینه های تفسیر، معارف قرآن، علوم قرآنی و دیگر موضوعات منعکس شده است.

جلد سوم، چهارم و پنجم به انعکاس 65 مقاله تحقیقی که توسط صاحب نظران و قرآن پژوهان کشور فراهم آمده، اختصاص یافته است. این مقالات در پنج حوزه ذیل به بررسی دیدگاه ها و اندیشه های مرحوم استاد معرفت پرداخته اند:

1. بررسی توصیفی و تحلیلی آثار استاد شامل کتاب های التفسیر الاثری الجامع، التمهید فی علوم القرآن، التفسیر و المفسرون و ….

2. بررسی دیدگاه های استاد معرفت در زمینه قرآن شناخت از قبیل: تحریف ناپذیری قرآن، بررسی مسأله قرائات، بررسی مسأله اعجاز، بررسی مسأله نسخ و ….

3. بررسی دیدگاه های استاد معرفت در زمینه تفسیر شناخت از قبیل : تفسیر صحابه و تابعان، تأویل و تفسیر قرآن، تفسیر به رأی و ….

4. استاد معرفت و عرصه های نو در حوزه قرآن از قبیل: زبان قرآن، تاریخ گذاری قرآن و ….

5. استاد معرفت و مباحث میان رشته ای و تطبیقی از قبیل: رابطه قرآن و فقه، اقتصاد قرآنی و ….

شرح کامل مجموعه پنج جلدی معرفت قرآنی متعاقباً در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است کنگره بزرگداشت «آیت‌الله شیخ محمد هادی معرفت» با همکاری برخی نهادهای فرهنگی کشور روز پنجشنبه 26 دی ماه از ساعت 9 الی 12 در محل پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم به نشانی بلوار 15 خرداد- کوی شهید میثمی- تالار فرهنگ برگزار می گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری ...
preloader