سبد خرید

با چاپ هشتم کتاب درآمدی بر هرمنوتیک اثر حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی شمارگان آن از ده‌هزار نسخه گذشت.

کتاب درآمدی بر هرمنوتیک اثر حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی است که توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به چاپ هشتم رسیده و شمارگان آن از ده هزار نسخه گذشته است. قطع کتاب وزیری و حجم آن 524 صفحه است.

مبحث "هرمنوتیک" یکی از مباحثی است که دستخوش افراط و تفریط‌هایی شده است. به نظر اگر با این مسأله مواجهه عالمانه صورت گیرد، به آسانی می‌توان کاستی‌ها و ناراستی‌های آن را شناخته، کاربرد و کارایی منطقی آن را تشخیص داد و در موارد لزوم و به جا از مواهب و دستاوردهای آن بهره‌مند شد.

هرمنوتیک رشته‌ای نوظهور در حوزه تفکر مغرب‌زمین است و پیشینه آن به نهضت اصلاح دینی و عصر روشنگری باز می‌گردد. این شاخه در دهه‌های اخیر رونق یافته است و در کنار معرفت‌شناسی، فلسفه تحلیلی و زیبایی‌شناسی، شأن فلسفی ویژه‌ای احراز کرده است؛ به گونه‌ای که می‌توان ادعا کرد از دهه هفتم قرن بیستم، هرمنوتیک به وجهه غالب تفکر فلسفی معاصر غربی تبدیل گشته و بر دیگر گرایش‌های نظری تفوّق یافته است.

مطالعه این کتاب گستره و عمق مباحث هرمنوتیک را برای خوانندگان گرانقدر آشکار می‌سازد و آنان را با این واقعیت آشنا می‌کند که تعامل و چالش با مباحث این شاخه معرفتی نیاز مبرم دانشوران حوزه و دانشگاه است؛ به ویژه کسانی که به مقوله تفسیر و فهم متون و تأمل فلسفی درباره ماهیت فهم و تفسیر علاقمندند. هرمنوتیک نیز مانند بسیاری از دانش‌ها دربردارنده مکاتب و گرایش‌هایی گوناگون است که با هم تضاد دارند. با وجود این، آگاهی از مهم‌ترین مشرب‌های هرمنوتیکی، به رشد و بالندگی پاره‌ای از مباحث رایج در فضای عمومی کشور و حوزه‌های علمیه کمکی شایان خواهد کرد. هرمنوتیک معاصر، عالمان دینی و پژوهشگران درباره فهم متن را با پرسش‌هایی تأمل برانگیز و اساسی مواجه می‌سازد. از این رو، آشنایی و تعامل با آن، بر غنای این مباحث می‌افزاید.

کتاب درآمدی بر هرمنوتیک با انگیزه طرح و تبیین مستند و علمی مبحث هرمنوتیک، به همت محقق عالی‌قدر جناب حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی نگاشته شده است.

با توجه به توانایی‌ها و تعلق خاطر محقق گرانقدر و احاطه ایشان بر منابع، نحله‌ها و نظریه‌های مهم و اصلی هرمنوتیک، امیدواریم که این اثر بتواند پاسخگوی نیاز و انتظار اصحاب دانش و اندیشه باشد.

فصول شش‌گانه‌ی کتاب به این شرح است:

فصل اول: چیستی هرمنوتیک

فصل دوم: سیری در تاریخچه هرمنوتیک تا آغاز قرن بیستم

فصل سوم: هرمنوتیک هیدگر

فصل چهارم: هرمنوتیک فلسفی گادامر

فصل پنجم: هرمنوتیک هابرماس و ریکور

فصل ششم: هرمنوتیک عینی‌گرا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری ...
preloader