سبد خرید

مجموعه از نگاه نبوی(ص) ـ دفتر نوزدهم: جنگ منتشر شد.

ماهیت جنگ در اسلام، ماهیتی مذهبی و منطبق با نصوص دینی است و تفاوت بین مفهوم جنگ و جهاد نیز از همین جا ناشی می شود. در دین اسلام برای مسائل مربوط به جهاد و آثار آن قوانینی را متأثر از قرآن و سیره پیامبر(ص) وضع کرده است. درباره جنگ نیز که جزء سخت ترین شرایط دوران زندگی پیامبر(ص) است، روایات بسیار زیادی درباره چگونگی رفتار پیامبر(ص) با مسائل جنگ  وجود دارد. مانند: نوع برخورد با کفار و مشرکان، اهتمام به نصیحت و دعوت به اسلام، اتمام حجت، تحریک به اصلاح نیت در جهاد در راه خدا، دعوت به صبر و شکیبایی در شکست و تحمل سختی ها، مشورت با سربازان و فرماندهان، رعایت حقوق بشر و محیط زیست، حسن برخورد با زنان و کودکان و یر نظامیان و… که همگی نشان دهنده روح بلند انسان دوستی و صلح دوستی پیامبر(ص) است. بر خلاف نظر بسیاری از اسلام ستیزان غربی که اسلام را دین خشونت و تروریسم می دانند، شیوه برخورد پیامبر(ص) با دشمنان در جنگ ها، نشان می دهد اسلام همواره مسلمانان را از تجاوز و خون ریزی برحذر داشته است.
در این کتاب بیشتر به سیره اخلاقی و نظامی پیامبر(ص) در برخورد با پدیده جنگ و دشمن بر اساس گزارش های تاریخی پرداخته شده است. این کتاب همچنین نگاهی اجمالی و مقایسه ای دارد با حقوق بشر دوستانه و حقوق جنگ امروزی که داعیه دار حمایت از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم و خشونت است.
این کتاب به قلم سمیه باقری با شمارگان 1000 نسخه، 96 صفحه و قیمت 4000 تومان به صورت مشترک توسط کانون اندیشه جوان و دفتر نشر معارف منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری ...
preloader