سبد خرید

مجموعه از نگاه نبوی(ص) ـ دفتر شانزدهم: حکومت منتشر شد.

شاید مهمترین سوالی که در اذهان خوانندگان این کتاب بوجود آید، این باشد که بررسی و تحلیل مبانی حکومتی که چهارده قرن پیش بوجود آمده چه سودی دارد و چه فایده ای بر آن مترتب است؟
پاسخ به این سوال را باید در پرتو نگرش کلی به تاریخ و نقش آن در زندگی امروز و فردای بشر بیان نمود، در واقع آنچه تحت عنوان درس تاریخ و عبرت آموزی از تاریخ تعریف میشود، چیزی نیست جز تحلیل وقایع و رویدادهای کلی تاریخ و تطبیق آن با شرایط امروز و فردا و بهره برداری از آن، صرفنظر از این جنبه عمومی، در باب تحلیل حکومت مدینه دو نکته منحصر به فرد دیگر که بر اهمیت پرداختن به این حکومت ده ساله می­افزاید نیز وجود دارد.
نخست آنکه آنچه تحت عنوان سیره و سنت نبوی نامیده میشود یک حجت قطعی در نزد عموم مسلمین است و مبنای بسیاری از رفتارهای دینی مومنین در عرصه فردی و اجتماعی را تشکیل میدهد.
بنابراین
پرداختن به سیره نبوی و روشن کردن زوایای مختلف این حیات شریف همواره مورد نظر و استقبال عموم مسلمین بوده است.
اما نکته دوم و مهمتر اینست که امروز ما در نظامی زندگی میکنیم که داعیه دار حکومت اسلامی است و مسیری را طی میکنیم که مدینة النبی پیامبر در صدر اسلام الگوی ماست، از سوی دیگر هم اکنون ما پرچمدار روش و شیوه نوینی از حکومت در عرصه بین المللی هستیم که آنرا مردم سالاری توام با دینداری میخوانیم و معتقدیم در شرایطی که ادعاهای پرطمطراق مکاتب فلسفی و سیاسی غرب در پاسخ گویی به نیازهای فردی و اجتماعی بشر توخالی از آب درآمده است، این شیوه و روش پاسخ مناسبی برای همه نیازهای بشریت است، اما واقعیت اینست که این الگو و شیوه جدید زمانی میتواند یک «پاسخ مناسب» تلقی گردد که دارای یک پشتوانه تئوریک قوی و توانمند باشد و این میسر نیست جز با جستار در مبانی اصیل دینی و فکری خود.
فصل اول: کلیات  فصل دوم: هجرت و آغاز عصر مدنی
این کتاب به قلم عباس برومنداعلم با شمارگان 1000 نسخه، 96 صفحه و قیمت 4000 تومان به صورت مشترک توسط کانون اندیشه جوان و دفتر نشر معارف منتشر شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری ...
preloader