سبد خرید

کتاب گفتمان های سیاست خارجی آمریکا و دانش وابط بین الملل منتشر شد.

هدف این کتاب، گشودن عرصه جدید تحقیقات روابط بین‏الملل در ایران؛ یعنی ‏سیر تحول دانش روابط بین‏الملل در نسبت با مؤلفه‏های بیرونی مخصوصاً حوزه عمل سیاسی به‏عنوان نخستین گام در مسیر پرورش تفکر بالنده علمی در کشور است‏.
در فصل اول، ادبیات موجود مورد بررسی قرار گرفته و حوزه‏های نظری نزدیک به موضوع پژوهش در دو دسته منابع مرور شده است:
الف) منابعی که به دانش روابط بین‏الملل به‏عنوان یک رشته علمی پرداخته‏اند.
ب) منابعی که رابطه این دانش را با مؤلفه‏های بیرون از خود این دانش، بررسی کرده‏اند. این مرور نشان می‏دهد ‏اگرچه منابع پیشین می‏توانند چارچوب نظری پژوهش را سامان‏دهند، اما خلأ مطالعه گفتمانی سیاست خارجی و دانش روابط بین‏الملل در آمریکا همچنان وجود دارد.
در فصل دوم، روش تحلیل گفتمان و منطق انتخاب متون شرح داده شده و متدهای پژوهشی نورمن فرکلاف ـ که یکی از پرکاربردترین روش‏های تحلیل گفتمان است ‏ـ در این فصل آمده است. منطق انتخاب متون نیز با تأکید بر متون اصلی و مرجع بیان ‏شده است.
در فصل سوم، تناظر گفتمانی سیاست خارجی و دانش روابط بین‏الملل در آمریکا در دوره بوش پدر 1993ـ1989 نشان‏ داده شده و در ضمن آن ابتدا متن دو سخنرانی بوش در مجمع عمومی سازمان ملل در سال‏های 1990 و 1992 و سپس مقاله معروف الکساندر ونت مورد بررسی گفتمانی قرار گرفته است. بررسی مقایسه‏ای این متون رسمی و علمی نشانگر سلطه گفتمان تغییرطلبی آمریکا در عرصه جهانی پس از فروپاشی اتحاد شوروی است.
در فصل چهارم، ابتدا دوره بیل کلینتون ‏1993ـ2001‏ مورد واکاوی قرار گرفته، سپس‏ با بررسی متن سخنرانی‏های کلینتون در مجمع عمومی سازمان ملل در سال‏های ‏1994، 1996، و 1998‏ و نیز مقاله آندرو موراوچیک در خصوص نظریه لیبرال روابط بین‏الملل نشان‏ داده می‏شود که تناظر گفتمانی متون این دوره حول پیشبرد تجارت از طریق دیپلماسی و اجبار شکل‏ گرفته است.
فصل پنجم، به دوره بوش پسر ‏2001ـ2009‏ اختصاص دارد. در این فصل، سخنرانی‏های بوش در مجمع عمومی در سال‏های ‏2001، 2003، 2005 و 2007‏ و نیز مقاله بارنت و دووال درباره مفهوم قدرت مورد بررسی گفتمانی قرار گرفته است. همچنین، بیان می‏شود که نمایش قدرت همه‏جانبه امپراتوری آمریکا در جهان، حوزه تناظر مشترک گفتمان‏های رسمی ـ علمی روابط بین‏الملل آمریکا را تشکیل می‏دهد.
در فصل ششم، دوره اوباما، رئیس‏جمهور کنونی آمریکا ‏2009 تا کنون‏ بررسی گردیده و سخنرانی اوباما در مجمع عمومی در سال 2010 و مقاله کوهن، ماکدو و موراوچیک مورد بررسی قرار گرفته است. تناظر گفتمان‏های رسمی و علمی این دوره را باید حول و حوش مفهوم چندجانبه‏گرایی دانست.
این کتاب به قلم حیدرعلی مسعودی با شمارگان 1000 نسخه، 432 صفحه و قیمت 15000 تومان منتشر شده است.

 

 

 “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری ...
preloader