سبد خرید

بحران کاغذ، درهای تازه‌ای را به روی ناشران گشود.

«با توجه به راهکارهایی که ناشران در پیش گرفتند، توانستند بحران سال گذشته را مدیریت کنند. شاید عده ای تصور می کردند که نشر کشور، آسیبی بسیار جدی تر از این ببیند که با تدابیری از جمله حضور در عرصه نشر الکترونیک،‌چاپ دیجیتال، کاهش شمارگان که اغلب مدت ها در انبارها می ماندند و واقعی کردن شمارگان، توانستند این بحران را پشت سر بگذارند.»
«سیدغلامرضا حسینی» عضو هیأت مدیره مجمع ناشران انقلاب اسلامی، در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع گفت:«سال 91، در حوزه اقتصادی، برای همه کشور و همه بخش ها مشکلاتی ایجاد شد که نشر کشور هم از آن جدا نبود. ناشران هم به فراخور امکانات و توانایی هایشان، به اندازه های مختلف آسیب دیدند.»
او با اشاره به گفتگویی که در سال 91 انجام داده بود، تصریح کرد:« اصلی ترین مسأله ناشران، کاهش سرمایه است؛ یعنی در ازای فروش کالایی که در اختیار دارند، نمی توانند نیازهایشان را تأمین کنند و تولیدات جدیدتر داشته باشند که این مسأله ناشی از رشد تورم و افزایش نرخ مواد اولیه است.»
حسینی با اشاره به این که حضور بازدیدکنندگان و فروش کتاب ها و محصولات فرهنگی در نمایشگاه امسال، در مقایسه با سال های قبل، کاهش نیافته است، خاطرنشان کرد: « تهدیدهایی که در سال گذشته با آن ها روبرو بودیم، منجر به ایجاد فرصت های جدیدی شد و درهای تازه ای را به روی ناشران گشود تا بتوانند کار خود را واقعی تر پیش ببرند.»
او درباره نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مدیریت بحران های حاکم بر فضای فرهنگی و نشر کشور گفت: «نباید به مدیریت کشور، به صورت بخش بخش نگاه کنیم. وزارت ارشاد هم متأثر از فضایی است که در سال91 در همه کشور وجود داشت. این نهاد، در سال گذشته، با کاهش شدید بودجه روبه رو شد که ناشی از مشکلات اقتصادی به وجود آمده در همه کشور بود. وقتی مجموعه ای با کاهش بودجه روبه روست، نباید انتظار داشته باشیم که مثل قبل، به دیگر بخش ها خدمت رسانی کند.» 
حسینی درباره عملکرد کلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: « جز در حوزه کاغذ، دولت در سایر بخش های مربوط به نشر، می توانست بهتر عمل کند. هر مشکلی که به وجود می آید، با گذشت زمان، راهکارهای بهتری برای آن به وجود می آید. وزارت ارشاد می توانست بهتر عمل کند، ولی نباید زحماتشان را نادیده بگیریم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در حال بارگذاری ...
preloader